Burun Kemiği Eğriliği

SEPTUM DEVİASYONU ( Burun Kemiği Eğriliği )

             Septum Deviasyonu Nedir : burun boşluğunu ikiye ayıran ve kemik ile kıkırdaktan oluşan bölmenin bir tarafa ya da bazen her iki tarafa doğru eğilmesidir.

              Neden Oluşur :buruna gelen darbeler, düşme veya yüz kemiklerinin gelişmesi sırasında kemiklerin biribiriyle orantısız büyümesi sonucu oluşur.

              Hangi Şikayetleri Oluşturur:  en fazla oluşturduğu şikayet burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı geceleri daha fazla hissedilebilir. Aynı zamanda horlama, çabuk yorulma, baş ağrısı, geniz akıntısı, öksürük gibi şikayetlerde hastayı rahatsız edebilir.
Burun tikanikligi yasam kalitesini bozan onemli bir sorundur gece uyku kalitesinin bozulmasi yetersiz oksijen gun icerisindeki yorgunluga ve keyifsizlige ,sinirlilige neden olabilir.
Sinuzitin daha cabuk olmasina zemin hazirladigi gibi kulaklarimizda basinc hissetmemize de neden olabilir.

               Deviasyon  yaptığı burun tıkanıklığı sonucu hastanın rahat nefes almasını engeller. Ayrıca özellikle geceleri ağızdan nefes alma nedeni ile solunum havasının nemi ve ısısı ayarlanamaz ve farenjitin ortaya çıkışını kolaylaştırır. Sinüslerin normal çalışmasını engelleyerek sinüzite, oluşturduğu geniz akıntısı ile de larenjit ve bronşite yol açabilir. Özellikle ileri yaşlarda oksijen alınmasını azalttığı için akciğer ve kalp hastalıklarının oluşmasına veya mevcut hastalığın iyileşmesinin zorlaşmasına neden olabilir.

              Nasıl Tedavi Edilir : Burun içi bölme çoğu kimsede düz olmadığı için hastaya rahatsızlık vermeyen hafif derecedeki deviasyonların tedavisi gerekmez. Ancak problem oluşturan deviasyonlar tedavi edilmelidir ve bunun da tek yolu ameliyattır.

              Ameliyat Nasıl Yapılır : Deviasyon ameliyatında kemik ve kıkırdaktaki eğri kısımların düzeltilmesi işlemi yapılır. Düzeltilemeyecek kadar eğri kısımlar dışarı çıkartılır. Bazen dışarı çıkarılan kıkırdakların bir kısmı düzeltilerek yerine konur. Ameliyat hem lokal anestezi hem de genel anestezi ile yapılabilir. Ameliyattan sonra burun içine tampon konur. Burun içinden çalışıldığı için dışarıda herhangi bir ameliyat izi olmaz. İcerde eriyen dikisler kullanilir.yuzde sisme morarma olmaz.tamponlar ortasi nefes almaya musait silikon tamponlardir.

           Ameliyat Hasta İçin Zor mudur : Deviasyon ameliyatı, ameliyat tekniğindeki son grelişmeler ile kolay bir ameliyat olarak kabul edilir. Ancak yine de bir ameliyat olduğu unutulmamalıdır. Ameliyat süresi değişmekle birlikte yaklaşık 1 saat olarak kabul edilir. Ameliyat sonunda hastanın burnuna tampon konur ve bu tamponlar yaklaşık 48 saat yerinde bırakılır.Tamponlar çıktıktan sonra hasta normal hayatına devam eder.
            Son zamanlarda septalnstapler dedigimiz ozel bir alet yardimiyla burun icine otomatik dikisler konarak bazi olgularda tamponsuz deviasyon ameliyati da yapilabilmektedir.

             Ameliyatta Ne Gibi Sorunlar Çıkabilir : SD ameliyatı komplikasyon oranı son derece düşük bir ameliyattır. Nadiren burun içindeki bölmede hasta için herhangi bir sakınca yaratmayan delik oluşabilir. Burun bölmesinden aşırı miktarda kemik ve kıkırdak çıkartılırsa burun sırtında bir çökme oluşabilir.
              Hastalardan gelen en sik sorulardan biri  bu ameliyatta burun seklimde herhangi bir degisiklik olacak mi sorusudur.
              Burundan kemik ve kikirdak cikarirken burnu tasiyan onemli destek noktalarina zarar vermeden yapildigi takdirde  hicbir sekil bozuklugu olmaz 
Destek noktalarinda sorun varsa bunlarin duzeltildikten sonra kikirdakla desteklenerek yeniden olusturulmasi gerekebilir.
 
Diğer Yazılar

 

Whatsapp iletişim
0533 646 37 37
supported by
istanbul bufe
Ana Sayfa | Deviasyon | Burun Eti | Sinüzit ve Cerrahisi | Blog | İletişim